Upadłość konsumencka zrewolucjonizowała życie wielu dłużników, którzy jeszcze 10 lat temu nie mieli nadziei na lepsze jutro. Szacuje się, że od 2015 roku, gdy ogłaszanie upadłości stało się w praktyce możliwe, oddłużenia w tym trybie zasmakowało blisko sto tysięcy osób. Spora część z oddłużonych to mieszkańcy Wielkopolski.
Na terenie województwa wielkopolskiego znajdują się dwa sądy gospodarcze rozpatrujące sprawy z zakresu upadłości konsumenckiej:
Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu, XI Wydział Gospodarczy do Spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych (adres: ul. Młyńska 1a, 61-729 Poznań), który jest właściwy do rozpoznawania wniosków osób zadłużonych zamieszkujących obszar właściwości sądów rejonowych z następujących miast:
- Poznań,
- Koło,
- Słupca,
- Turek,
- Chodzież,
- Gniezno,
- Gostyń,
- Grodzisk Wielkopolski,
- Kościan,
- Leszno,
- Nowy Tomyśl,
- Oborniki,
- Piła,
- Rawicz,
- Szamotuły,
- Śrem,
- Środa Wielkopolska,
- Trzcianka,
- Wągrowiec,
- Wolsztyn,
- Września,
- Złotów.
Sąd Rejonowy w Kaliszu, V Wydział Gospodarczy (adres: ul. Adama Asnyka 56a, 62-800 Kalisz), który jest właściwy do rozpoznawania wniosków osób zadłużonych zamieszkujących obszar właściwości sądów rejonowych z następujących miast:
- Kalisz,
- Jarocin,
- Kępno,
- Krotoszyn,
- Ostrów Wielkopolski,
- Ostrzeszów,
- Pleszew.
O zaletach ogłoszenia upadłości konsumenckiej jako najlepszej formy oddłużenia piszemy bardzo szeroko w pozostałych wpisach. W tym miejscu jednak nadmienimy, iż prawomocne postanowienie o ogłoszeniu upadłości powoduje:
- umorzenie postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez komornika,
- wstrzymanie naliczania odsetek i innych należności ubocznych;
- konieczność zgłaszania przez wierzycieli swoich należności w zbiorczym postępowaniu;
- obowiązek rozliczenia się upadłego ze wszystkimi wierzycielami „za jednym zamachem”;
- możliwość późniejszego umorzenia zobowiązań (zazwyczaj w ramach planu spłaty ustalanego w oparciu o sytuację finansową upadłego, a nie wysokość zadłużenia).
Upadłość konsumencka gwarantuje umorzenie zobowiązań, dlatego coraz więcej osób z niej korzysta, a po wielkiej nowelizacji przepisów, która weszła w życie w marcu 2020 r., skorzystać będą mogli niemal wszyscy chętni.
Proces oddłużenia wymaga jednak konsultacji ze specjalistą z zakresu upadłości, a to przez wzgląd na indywidualną sytuację dłużnika. Bywa, że osoby ubiegające się o upadłość obok oddłużenia pragnęłyby osiągnąć inne cele (np. uratować posiadany majątek) – wówczas dedykuje się im inne rozwiązania prawne. Zachęcamy do konsultacji z naszą kancelarią, sprawę każdego Klienta traktujemy indywidualnie szukając optymalnego rozwiązania dla stawianych przez Klienta celów.
Upadłość konsumencka - wszystkie wpisy
Chcesz porozmawiać o współpracy?
Napisz do nas na: