Upadłość konsumencka jest specyficznym procesem umarzania długów. Bez znaczenia pozostaje skala długów, jak i ilość wierzycieli. Bez względu na fakt, czy zadłużyliśmy się w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej czy problemów ze spłatą kredytów konsumenckich, zasługujemy na oddłużenie. Nie oznacza to jednak, że długi znikną za dotknięciem przysłowiowej czarodziejskiej różdżki. Specyfika postępowania polega na jego podziale na 3 zasadnicze etapy.
Wniosek o upadłość konsumencką Piła i okolice
Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Dłużnicy mieszkający na co dzień w Pile lub okolicach mogą ubiegać się o ogłoszenie upadłości przed Sądem Rejonowym Poznań - Stare Miasto w Poznaniu (XI Wydział Gospodarczy). Niestety, w Pile nie mamy sądu gospodarczego, który byłby właściwy do orzekania o upadłości. W całej Wielkopolsce takich sądów mamy niewiele, raptem dwa (w Poznaniu i Kaliszu). Na szczęście specyfika postępowania polega na tym, że w sądzie bywamy nader rzadko, a właściwie tylko raz. Nasz wniosek upadłościowy (obejmujący wszystkich naszych wierzycieli oraz skale zobowiązań), będzie rozpoznawany na posiedzeniu niejawnym, nie musimy więc się fatygować na rozprawę i to bez względu na to czy wniosek składamy papierowo czy elektronicznie (za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych).
Ogłoszenie upadłości Piła i okolice
Ogłoszenie upadłości kończy pierwszy etap oddłużania, a zaczyna etap drugi, w którym zawita do nas syndyk. Jego rola polega na likwidacja naszego majątku (masy upadłości), a także na sporządzeniu projektu planu spłaty wierzycieli. Drugi etap kończy orzeczenie sądu o ustaleniu planu spłaty, które określi kogo i na jakich zasadach będziemy spłacać. Nie wszyscy wierzyciele zgłaszają się do postępowania. To ich problem – nie będą mogli ubiegać się w przyszłości choćby o złotówkę. Tutaj zapewne ten jeden jedyny raz pojawimy się w sądzie, który na rozprawie będzie chciał nas wysłuchać. Spokojnie, warto opowiedzieć o przyczynach popadnięcia w tarapaty, a także opisać naszą obecną sytuację życiową. Może to istotnie wpłynąć na treść orzeczenia. Czytając następnie ustalony przez sąd plan spłaty zwracamy szczególną uwagę na ilość i wysokość rat oraz terminy spłacania wierzycieli. Okres spłaty nie może przekraczać 84 miesięcy (a jeżeli sąd nie przypisał nam rażącego niedbalstwa przy powstaniu niewypłacalności – 36 miesięcy). Nie musimy się martwic o to czy damy radę – sąd bierze pod uwagę w pierwszej kolejności nasze zarobki i koszty utrzymania nasze oraz naszych bliskich, dopiero później spogląda na wielkość zadłużenia.
Umorzenie długów Piła i okolice
Gdy orzeczenie sądu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli stanie się prawomocne, będziemy mogli stwierdzić, że weszliśmy właśnie do etapu trzeciego, który polega po prostu na comiesięcznej spłacie naszych wierzycieli. Trwa to dokładnie tyle miesięcy, ile sąd ustalił w planie spłaty. Abyśmy mogli cieszyć się umorzeniem długów, plan ten trzeba wykonać. Gdy nam się to powiedzie, składamy niezwłocznie wniosek o wydanie postanowienia o stwierdzeniu wykonania planu spłaty i umorzeniu reszty zobowiązań. Wydanie tego orzeczenia także następuje na posiedzeniu niejawnym. Otrzymując to orzeczenie możemy ze spokojnym sumieniem orzec, że oto czas zacząć nowe życie bez ciężaru zadłużenia!
Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu rozpoznaje sprawy upadłościowe nie tylko mieszkańców Piły, ale także konsumentów zamieszkałych m.in. w Chodzieży, w Obornikach, w Trzciance, w Wągrowcu, w Złotowie, a także okolicach tychże miast.
Osoby zamieszkałe w powyższych ośrodkach zachęcamy do kontaktu z nami. Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w oddłużaniu konsumentów. Poradę prawną możemy odbyć – stosownie do Państwa potrzeb – stacjonarnie w naszej siedzibie lub online w trybie wideokonferencji.
Upadłość konsumencka - wszystkie wpisy
Chcesz porozmawiać o współpracy?
Napisz do nas na: