W marcu 2020 r. weszliśmy w nową erę oddłużania konsumentów. Poprzednie regulacje w zakresie upadłości konsumenckiej nie były doskonałe: przepisy obowiązujące w latach 2009-2014 były fikcją, a te obowiązujące od końca grudnia 2014 do marca 2020 r. umożliwiały oddłużenie zaledwie połowie chętnych dłużników. Obecnie na ogłoszenie upadłości liczyć mogą wszyscy i to bez względu na miejsce zamieszkania, dochody czy posiadany majątek, wielkość zadłużenia, ilość wierzycieli czy pochodzenie zadłużenia. Upadłość konsumencka rodzi jednak szereg konsekwencji w sferze prawnej dłużnika, więc warto zadbać o kontakt z prawnikiem, który specjalizuje się w sprawach upadłościowych, który nie tylko wyjaśni zasady i skutki ogłoszenia upadłości, ale także pomoże w opracowaniu strategii oddłużenia.
Wniosek o upadłość konsumencką Gniezno i okolice
Ważnym w tym kontekście jest odpowiednie przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości, w szczególności jego uzasadnienia, które opisuje przyczyny popadnięcia przez dłużnika w tarapaty finansowe. Mieszkańcy Gniezna i okolic ubiegając się o upadłość, winni złożyć wniosek do Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto w Poznaniu. Wniosek ten rozpoznawany będzie na posiedzeniu niejawnym, nie będzie więc potrzeby fatygowania się na rozprawę i to bez względu na fakt, czy składać go będziemy w postaci elektronicznej czy papierowej.
Ogłoszenie upadłości Gniezno i okolice
Po uwzględnieniu przez sąd wniosku upadłościowego przystępujemy do kolejnego etapu, w którym możemy się spodziewać dość częstego kontaktu z syndykiem. Jak częsty to będzie kontakt zależy w dużej mierze od rozmiaru prowadzonej przez syndyka działalności – im większy biznes prowadzi syndyk, tym mniej czasu będzie mógł on poświęcić na kontakt z upadłym. Działania syndyka polegać będą na likwidacji masy upadłości (majątku dotychczas zgromadzonego przez dłużnika), przyjęciu zgłoszeń wierzytelności oraz – co najważniejsze – sporządzeniu projektu planu spłaty wierzycieli. Do tego projektu upadły, jak i wierzyciele wnieść mogą zastrzeżenia. Następnie sąd będzie rozpoznawał wniesiony projekt i to jego stanowisko będzie decydujące, bowiem plan spłaty ostatecznie ustala właśnie sąd. Podczas rozprawy sąd wysłucha stanowiska upadłego i będzie to jedyna w zasadzie sytuacja, w której zawitać musimy do sądu. Gdyby ustalony przez sąd plan spłaty nas nie satysfakcjonował, będziemy mogli wnieść zażalenie. Takie prawo przysługuje również każdemu z wierzycieli.
Umorzenie długów Gniezno i okolice
Uprawomocnienie się orzeczenia ustalającego plan spłaty umożliwia realizację trzeciego etapu oddłużenia, którego celem jest uzyskanie postanowienia o wykonaniu planu spłaty i – co kluczowe – umorzenia reszty zobowiązań, które nie zostały spłacone w toku postępowania. Ten etap trwa tak długo na jak długo sąd ustalił okres spłaty (maksymalnie 36 miesięcy, gdy sąd nie przypisał nam rażącego niedbalstwa w powstaniu stanu niewypłacalności, a jeśli to uczynił to okres spłaty nie może być krótszy niż 36 miesięcy ani przekraczać 84 miesięcy). Ten etap odbywa się już poza murami sądu, nie mamy też już wówczas kontaktu z syndykiem. Nie oznacza to jednak, że jedynym naszym obowiązkiem są comiesięczne spłaty w wysokości ustalonej przez sąd. Otóż pamiętać musimy o corocznym składaniu sprawozdania z wykonaniu planu spłaty (do 30 kwietnia za rok poprzedni wraz z deklaracją PIT). Dodatkowo należy pamiętać, że w tym okresie nie możemy dokonywać bez zgody sądu czynności prawnych, które mogłyby pogorszyć naszą sytuację majątkową. Dopiero gdy sąd orzeknie, iż wykonaliśmy plan spłaty i umorzy resztę zobowiązań, będziemy mogli rozpocząć całkowicie swobodnie „nowe życie” bez ciężaru zadłużenia.
Na zakończenie warto wspomnieć, że do Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto w Poznaniu wnioski upadłościowe składać mogą nie tylko mieszkańcy Gniezna, ale także osoby zamieszkałe m.in. we Wrześni, w Grodzisku Wielkopolskim, w Nowym Tomyślu, w Opalenicy, w Szamotułach oraz w Wolsztynie.
Zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. Możemy się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia spraw upadłościowych i przygotowywaniu strategii oddłużania konsumentów. Wsparcia udzielamy nie tylko w formie stacjonarnych wizyt, ale również dla Państwa wygody także zdalnie w formie wideokonferencji.
Upadłość konsumencka - wszystkie wpisy
Chcesz porozmawiać o współpracy?
Napisz do nas na: