Jednym z największych problemów z jakimi zmagają się nadmiernie zadłużeni konsumenci jest znoszenie postępowania egzekucyjnego. Dłużnicy, którzy już spłacają wielu wierzycieli za pośrednictwem komornika (bądź liczą się z takim ryzykiem w najbliższej przyszłości) powinni mieć świadomość, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości.
Ogłoszenie upadłości daje konsumentom znoszącym egzekucję komorniczą szereg korzyści, takich jak wstrzymanie naliczania odsetek i zamknięcie wysokości zadłużenia, ustalanie warunków spłaty w jednym postępowaniu ze wszystkimi wierzycielami przy uwzględnieniu sytuacji życiowej dłużnika. W niniejszym artykule pochylimy się nad kwestią tego, w jaki sposób ogłoszenie upadłości może wyzwolić konsumenta od egzekucji i stanowić swoisty ratunek przed komornikiem.
Zgodnie z art. 146 ustawy Prawo upadłościowe (zwanej dalej PrUp.). W świetle ustępu 1 tego artykułu Postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności podlegającej zgłoszeniu do masy upadłości, wszczęte przed ogłoszeniem upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie stoi na przeszkodzie przysądzeniu własności nieruchomości, jeżeli przybicia udzielono przed ogłoszeniem upadłości, a nabywca egzekucyjny wpłaci w terminie cenę nabycia. Z powyższej regulacji jednoznacznie wynika, że w sytuacji, gdy komornik prowadzi już wobec dłużnika egzekucję, zadłużony będzie miał możliwość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W zasadzie na każdym etapie trwania egzekucji dłużnik będzie miał możność skorzystania z dobrodziejstw upadłości konsumenckiej.
Jednak samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie spowoduje wstrzymania egzekucji, w związku z czym odsetki za opóźnienie czy odsetki kapitałowe nadal będą naliczane. Ponadto dłużnik nie uniknie kosztów egzekucyjnych naliczonych w toku postępowania komorniczego (te winny zostać jednak zgłoszone przez komornika i wierzycieli w postępowaniu upadłościowym). Dopiero gdy sąd wyda w stosunku do zadłużonego konsumenta postanowienie o ogłoszeniu upadłości postępowanie egzekucyjne ulegnie zawieszeniu z mocy prawa. Komornik nie będzie mógł zatem kontynuować czynności egzekucyjnych wobec dłużnika. Co ważne, z dniem ogłoszenia upadłości (tj. dniem, w którym sąd wydaje w/w orzeczenie) wstrzymaniu ulega naliczanie odsetek (za opóźnienie i kapitałowych). Warto jednak zaznaczyć, iż w przypadku, gdy egzekucja z nieruchomości przebiegała skutecznie i przed ogłoszeniem upadłości nieruchomość została sprzedana na licytacji (sąd udzielił tzw. przybicia), zadłużony konsument będzie musiał się pogodzić z utratą nieruchomości. Sąd będzie mógł wydać postanowienie o przysądzeniu własności nabytej przez licytanta nieruchomości.
Aby jednak prowadzone przez komornika postępowanie egzekucyjne uległo definitywnemu zakończeniu i nie stanowiło już dla dłużnika powracającego problemu, konieczne jest uprawomocnienie się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Postanowienie stanie się prawomocne w sytuacji, gdy nie zostanie zaskarżone zażaleniem. Ponieważ tylko upadły może wnieść zażalenie na to postanowienie (art. 54 ust. 1 PrUp.) i z oczywistych względów nie będzie zainteresowany jego wnoszeniem, postępowanie egzekucyjne w praktyce szybko będzie umarzane z mocy prawa na podstawie art. 146 ust. 1 zd. 2 PrUp.
Co ważne, ogłoszenie upadłości konsumenckiej może spowodować umorzenie każdego postępowania egzekucyjnego, które toczy się wobec dłużnika. Przykładowo: jeżeli zadłużony konsument jest uczestnikiem czterech postępowań egzekucyjnych, to ogłoszenie upadłości spowoduje zawieszenie, a następnie umorzenie wszystkich czterech postępowań komorniczych.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ponadto zagwarantuje dłużnikowi, iż w toku postępowania upadłościowego przeciwko niemu nie zostanie wszczęta nowa egzekucja komornicza. W myśl bowiem art. 146 ust. 4 PrUp. Po ogłoszeniu upadłości niedopuszczalne jest wszczęcie egzekucji świadczeń pieniężnych z masy upadłości.
Egzekucja taka nie zostanie wszczęta również po pomyślnym dla upadłego zakończeniu postępowania skutkującego oddłużeniem jego osoby, a to ze względu na treść art. 49121 ust. 3 PrUp, zgodnie z którym Po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego dotyczącego wierzytelności powstałej przed dniem ustalenia planu spłaty wierzycieli. Na marginesie wspomnę tylko, iż umorzeniu nie będą podlegać zobowiązania wymienione w art. 49121 ust. 2 PrUp (np. alimenty czy umyślnie zatajone przez upadłego długi).
Skutki ogłoszenia upadłości w stosunku do egzekucji:
- postępowania egzekucyjne wszczęte przed ogłoszeniem upadłości ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości, a z chwilą uprawomocnienia się tego orzeczenia postępowanie egzekucyjne ulega umorzeniu z mocy prawa (art. 146 ust. 1 PrUp);
- zakaz wszczynania egzekucji w toku postępowania upadłościowego (art. 146 ust. 4 PrUp);
- zakaz wszczynania egzekucji po zakończeniu postępowania upadłościowego, które zakończyło się oddłużeniem upadłego (art. 49121 ust. 3 PrUp).
Jak z powyższych uwag wynika, ogłoszenie upadłości konsumenckiej może stać się dla dłużnika narzędziem uwolnienia się od prowadzonych przeciwko niemu postępowań egzekucyjnych. Egzekucja wiąże się dla dłużnika z takimi dolegliwościami, jak stawianie się na każde wezwanie komornika w jego kancelarii celem udzielania wyjaśnień pod rygorem wymierzenia grzywny, znoszenie wizyt komornika w mieszkaniu lub zakładzie pracy czy wreszcie rosnące zadłużenie.
Upadłość konsumencka - wszystkie wpisy
Chcesz porozmawiać o współpracy?
Napisz do nas na: