W toku postępowania upadłościowego dłużnik styka się z trzema kluczowymi orzeczeniami:
a) postanowieniem o ogłoszeniu upadłości, które wieńczy pierwszy etap postępowania zainicjowany wnioskiem dłużnika o ogłoszenie upadłości;
b) postanowieniem o ustaleniu planu spłaty wierzycieli (rzadziej o umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty), który kończy drugi etap postępowania;
c) postanowieniem o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań niewykonanych w toku postępowania, które jest orzeczeniem najbardziej upragnionym przez konsumenta, gdyż wieńczy cały proces jego oddłużenia i zezwala na rozpoczęcie życia z „czystą kartą”.
Bardzo często jesteśmy pytani o treść tego pierwszego postanowienia, która – wedle niepokojów dłużników – może zawierać dane, których nie chcieliby ujawniać.
Uwzględniając wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, stosownie do treści art. 4915 ust. 1 Prawa upadłościowego, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w którym:
1) wymienia imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, adres oraz numer PESEL dłużnika (upadłego), a jeżeli upadły nie posiada numeru PESEL - inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację;
2) wymienia NIP, jeżeli upadły miał taki numer w ciągu ostatnich dziesięciu lat przed dniem złożenia wniosku;
3) określa, że upadły jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej;
4) wzywa wierzycieli upadłego do zgłoszenia wierzytelności syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (dalej: „KRZ”), a wierzycielom „uprzywilejowanym” – tj. którym przysługują należności ze stosunku pracy, należności alimentacyjne oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i renty z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę – wskazuje adres do zgłoszenia wierzytelności syndykowi;
5) wzywa osoby, którym przysługują prawa oraz prawa i roszczenia osobiste ciążące na nieruchomości należącej do upadłego, jeżeli nie zostały ujawnione przez wpis w księdze wieczystej, do ich zgłaszania syndykowi za pośrednictwem KRZ w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w KRZ pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w postępowaniu upadłościowym; wierzycielom „uprzywilejowanym” (por. pkt 4) wskazuje adres do zgłoszenia praw oraz praw osobistych i roszczeń ciążących na nieruchomości syndykowi;
6) wyznacza syndyka;
7) określa, czy postępowanie upadłościowe będzie prowadzone w trybie określonym w art. 4911 ust. 1 czy 2;
8) jeżeli postępowanie upadłościowe będzie prowadzone w trybie określonym w art. 4911 ust. 2, w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości sąd określa również, czy funkcje sędziego-komisarza oraz zastępcy sędziego-komisarza będzie pełnił sędzia czy referendarz sądowy.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na pkt 7, bowiem sąd może postanowić, że postępowanie będzie prowadzone w trybie dla konsumentów (tak dzieje się zazwyczaj) albo w trybie dla przedsiębiorców (tak się dzieje, gdy jest to uzasadnione znacznym rozmiarem majątku dłużnika, znaczną liczbą wierzycieli lub innymi uzasadnionymi przewidywaniami co do zwiększonego stopnia skomplikowania postępowania). Decyzja o prowadzeniu postępowania z zakresu upadłości konsumenckiej w trybie dla przedsiębiorców nie jest korzystna dla wnioskodawcy z uwagi na większy stopień skomplikowania trybu i większy jego rygoryzm. Istnieje możliwość zaskarżenia samej tej decyzji w drodze zażalenia przy jednoczesnym poszanowaniu pozostałych rozstrzygnięć postanowienia sądu, wszakże które jest korzystne dla dłużnika. Pocieszający jest jednak fakt, że na ogół sędziowie nie decydują się na prowadzenie wobec konsumenta postępowania dedykowanego przedsiębiorcom.
Jak widać, postanowienie o ogłoszeniu upadłości nie zawiera jakichkolwiek „niewygodnych” dla dłużnika informacji. Pewną dolegliwością dla osób ubiegających się o oddłużenie może być opublikowanie tego postanowienia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, przez co informacja o tym, kto ogłosił upadłość staje się powszechnie znana. Wprawdzie w/w Monitor nie należy do czasopism powszechnie czytanych, jednak to, co się w nim znajdzie, będzie publikowane przez prywatne źródła internetowe, np. „Internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy”. Tak więc o tym, że np. Jan Kowalski ogłosił upadłość dowiedzieć się będą mogli nie tylko wierzyciele tego dłużnika, ale także osoby trzecie. Jest to jednak cena, którą warto zapłacić za strząśnięcie długów i rozpoczęcie „drugiego życia”.
Dodatkowo nadmienić należy, iż niekiedy postanowienie o ogłoszeniu upadłości może zawierać uzasadnienie. Jest ono sporządzane tylko wtedy, gdy wspomniane orzeczenie sąd wyda na posiedzeniu niejawnym bądź gdy dłużnik złoży wniosek o uzasadnienie postanowienia (co zazwyczaj nie ma miejsca, gdyż taki wniosek składa się w razie niekorzystnych orzeczeń, a to o ogłoszeniu upadłości do takich nie należy).
Uprawomocnienie się postanowienia o ogłoszeniu upadłości, które następuje po upływie 7 dni od ogłoszenia postanowienia albo doręczenia go dłużnikowi, otwiera konsumentowi drogę do drugiego etapu postępowania upadłościowego, które zakończy się postanowieniem o ustaleniu planu spłaty.
Upadłość konsumencka - wszystkie wpisy
Chcesz porozmawiać o współpracy?
Napisz do nas na: