Upadłość konsumencka jest najpopularniejszym i zarazem najskuteczniejszym środkiem uwolnienia się od ciężaru zadłużenia. Drogę do oddłużenia wyznacza pięć kroków, które omówimy w niniejszym artykule.
Krok pierwszy: konsultacja z prawnikiem. Celem porady prawnej zasięgniętej u profesjonalisty będzie pozyskanie przez konsumenta wiedzy na temat przebiegu procesu oddłużenia oraz skutków ogłoszenia upadłości. Ogłoszenie upadłości istotnie zmienia sytuację prawną dłużnika, w szczególności gdy pozostaje on w związku małżeńskim. Wiele osób za cel stawia sobie oddłużenie przy jednoczesnym zachowaniu zgromadzonego majątku, wówczas ogłoszenie upadłości nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podczas porady warto wziąć pod uwagę alternatywne sposoby na oddłużenie, w tym w szczególności szeroko pojętą restrukturyzację zadłużenia z możliwością zawarcia układu z wierzycielami włącznie. W każdym wypadku osoba zamierzająca ubiegać się o upadłość powinna mieć świadomość konsekwencji tego kroku. Co istotne, podczas spotkania poruszony zostanie temat dokumentów wymaganych do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Podczas spotkania dłużnik powinien przedstawić historię powstania zadłużenia, w tym okoliczności zaciągnięcia zobowiązań, cele na jakie zostały one zaciągnięte oraz kondycję finansową z chwili powstania zobowiązań) oraz przyczyny zaprzestanie spłacania długów. Okoliczności te pozwolą prawnikowi oszacować na jakie rozstrzygnięcia sądu upadłościowego może liczyć dłużnik.
Krok drugi: złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. W przypadku, gdy w ocenie dłużnika najlepszym rozwiązaniem okaże się oddłużenie w ramach postępowania upadłościowego, kolejnym krokiem będzie zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku upadłościowego oraz złożenie wniosku bądź w formie papierowej bądź elektronicznej za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych. Przepisy Prawa upadłościowego określają ściśle wymogi, jakie winien spełniać wniosek o ogłoszenie upadłości (m.in. aktualny i zupełny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników, spis wierzycieli z podaniem wysokości wierzytelności, spis wierzytelności spornych, informację o osiągniętych przychodach oraz o kosztach poniesionych na swoje utrzymanie oraz osób pozostających na utrzymaniu dłużnika). Istotnym elementem wniosku jest jego uzasadnienie, w którym ująć należy okoliczności związane z zaciągnięciem zobowiązania przez wnioskodawcę oraz opisanie przyczyn trudności finansowych. Równie istotną częścią składową wniosku są dowody na poparcie wskazanych w uzasadnieniu twierdzeń. Nawet najpiękniej sformułowane przez dłużnika twierdzenia nie będą dla sądu wiarygodne, jeśli w ślad za nimi nie będą podążać środki dowodowe. Rzetelny radca prawny sporządzając wniosek będzie kładł nacisk na ten aspekt wniosku. Kluczowe w sprawach upadłościowych są dowody z dokumentów, inne natomiast środki, jak np. zeznania świadków, odgrywają raczej marginalną rolę.
Krok trzeci: kontakt z syndykiem. Po pomyślnym przejściu postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, które wieńczy wydanie przez sąd postanowienia, dłużnik będzie zobowiązany do kontaktu z syndykiem. Zadaniem syndyka jest ustalenie masy upadłości, zbycie jej składników, a następnie sporządzenie projektu planu spłaty wierzycieli – dokumentu, który łączy w sobie listę wierzytelności, plan podziału środków uzyskanych z likwidacji majątku upadłego oraz proponowany przez syndyka plan spłaty, który określa zasady spłaty wierzycieli (tj. kogo, w jakich kwotach i przez jaki okres upadły będzie spłacał). Zasadą numer jeden tego etapu postępowania jest rzetelna współpraca z syndykiem i wyjawienie przez dłużnika wszystkich składników majątku. Jeżeli dłużnik będzie zatajał składniki majątku, to postępowanie zakończy się umorzeniem bez możliwości jakiegokolwiek oddłużenia. W interesie dłużnika leży również wskazanie wszystkich zaległości, tylko wówczas bowiem będą one podlegały umorzeniu (wykaz zadłużenia zawiera już jednak wniosek o ogłoszenie upadłości). Do projektu planu spłaty zarówno upadły, jak i jego wierzyciele będą mogli wnieść zastrzeżenia, a po upływie wyznaczonego przez syndyka terminu, akta sprawy zostaną przekazane do sądu upadłościowego. Oczywiście syndyk może też uznać, że zachodzą okoliczności uzasadniające odmowę ustalenia planu spłaty (np. gdy zostanie wykazane, że upadły celowo popadł w stan niewypłacalności) – wówczas taką informację przesyła do sądu zamiast projektu planu spłaty wierzycieli.
Krok czwarty: ustalenie planu spłaty. Jak wyżej wskazano syndyk jedynie projektuje plan spłaty wierzycieli, a wiążące decyzje w zakresie oddłużenia podejmuje sąd upadłościowy. To sąd będzie decydował czy plan zostanie ustalony, a jeśli tak, to w jakim kształcie. W tym celu sąd może wyznaczyć rozprawę jeśli taki wniosek złoży upadły, syndyk bądź wierzyciel. W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd upadłościowy określa w jakim zakresie i okresie upadły jest obowiązany spłacać zobowiązania oraz jaka część zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty wierzycieli. Tym samym w w/w postanowieniu sądu mamy niejako obietnicę umorzenia zobowiązań upadłego pod warunkiem, że wykona on plan spłaty. Ustalenie planu spłaty wierzycieli kończy postępowanie upadłościowe, lecz nie kończy procedury oddłużeniowej. Przed upadłym pozostaje piąty (ostatni) krok do oddłużenia.
Krok piąty: umorzenie zobowiązań (po wykonaniu planu spłaty). Po wydaniu przez sąd upadłościowy postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli aktywność dłużnika sprowadza się do uiszczania comiesięcznych spłat w kwotach i terminach ustalonych przez sąd. Zaniechanie spłat doprowadziłoby z oczywistych względów do uchylenia planu spłaty i umorzenia postępowania bez oddłużenia upadłego. Dodatkowo na upadłym spoczywać będzie jeszcze obowiązek składania corocznych sprawozdań z wykonania planu spłaty. Sprawozdanie to składane jest w terminie do dnia 30 kwietnia danego roku za rok poprzedni, a więc podobnie jak deklaracje podatkowe PIT (do sprawozdania konsument załącza kopię zeznania podatkowego). Wyróżnić należy jeszcze jeden obowiązek upadłego, jaki należy spełnić w okresie realizacji planu spłaty, a mianowicie zaniechanie dokonywania czynności prawnych dotyczących jego majątku, które mogłyby pogorszyć zdolność upadłego do wykonania planu spłaty wierzycieli. Jeżeli upadły należycie wykona plan spłaty wierzycieli wówczas sąd upadłościowy wyda postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty oraz o umorzeniu zobowiązań powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli. Dopiero uprawomocnienie się tego orzeczenia sprawia, że upadły uzyskuje upragnione oddłużenie.
Upadłość konsumencka - wszystkie wpisy
Chcesz porozmawiać o współpracy?
Napisz do nas na: