Wyrokiem z 6 grudnia 2022 r. (sygn. I C 126/21) Sąd Okręgowy w Poznaniu zasądził obowiązek zwrotu przez bank na rzecz naszego Klienta całości świadczeń pobranych na mocy nieważnej umowy kredytu indeksowanego do CHF zawartej w 2008 r. w Kredyt Bank S.A.
Sprawa dotyczyła kredytu spłaconego w całości przed wniesieniem pozwu.
Sąd ocenił, że umowa kredytowa jest nieważna nie tylko przez wzgląd na lukę powstałą w niej na skutek usunięcia nieuczciwych klauzul przeliczeniowych, ale nie spełnia ponadto wymogów stawianych przez art. 69 prawa bankowego – jest więc dotknięta sankcją nieważności bezwzględnej jako niespełniająca wymogów określonych obowiązującymi przepisami prawa (art. 58 §1 k.c. w zw. z art. 69 Prawa bankowego).
Sąd ocenił umowę mianem sprzecznej z dobrymi obyczajami i kłócącej się z poczuciem sprawiedliwości.
Sąd odmówił również możliwości skutecznego podniesienia przez bank zarzutu zatrzymania (ze względu na to, że umowa kredytu nie jest umową wzajemną) oraz zarzutu potrącenia podniesionego w trybie ewentualnym – na wypadek nieważności umowy (ze względu na to, że może on być podniesiony jedynie w trybie kategorycznym i jedynie po wcześniejszym postawieniu w stan wymagalności potrącanej kwoty – nie jest ona zaś wymagalna skoro bank twierdzi sam, że umowa jest ważna a świadczenia pobrane na jej podstawie nie podlegają zwrotowi).
Kredyty frankowe - wszystkie wpisy
Chcesz porozmawiać o współpracy?
Napisz do nas na: